PANNA MARIA, MATKA DOBRÉ RADY

26. dubna 2013 v 13:23 |  AKTUÁLNĚ
http://www.opatbrno.cz/archiv/clanek1780.htmPŘIPOMÍNÁME SI SVÁTEK

PANNY MARIE MATKY DOBRÉ RADY


"...Matka řekla služebníkům:
´Udělejte, cokoli vám nařídí´." (Jan 2, 5)


Úcta k Panně Marii
chce vystihnout bohatost jejího působení, proto jí dává různé názvy. Název Matka dobré rady navazuje na malou fresku v augustiniánském kostele v Genazáně (Itálie).
Obraz znázorňuje Marii s Božským dítětem, jak objímá matku kolem krku a svou tvářičkou se tulí k jejímu obličeji. Výraz dětské tváře však není dětský. Z jeho nevyzpytatelného pohledu mluví Božský rádce a Maria pozorně naslouchá jeho slovům.

Název Matka dobré rady si Maria zaslouží, jelikož dala život podivuhodnému Rádci / Iz 5, 5 /, na něm spočinul Duch Boží /Iz 11, 2/. Protože její Syn radí lidskému pokolení, nazývá se i Maria právem Matkou dobré rady. /Lev XIII/. Avšak i Maria sama je dobrou rádkyní, neboť svými slovy : "Co vám nařídí, udělejte!" /Jan 2,5/, nám dala velmi platnou radu, vždyť kdo odkáže hledajícího člověka na Krista a na jeho slova, ten vždy radí dobře.

O obrazu "Matka dobré rady " se vypráví:
V Albánii, poblíž Skutary, bylo hodně navštěvované mariánské poutní místo. Utíkali se tam k Panně Marii, Matce dobré rady, téměř po 200 let. Potom mariánská úcta začala ochabovat, zbožnost zmizela, čistota mravů upadala. Jednoho dne se obraz namalovaný na omítce uvolnil od kostelní zdi, zvedl se do výše a obklopen obláčkem, vznášel se přes moře až do Genazanaa. V den svatého Marka, roku 1467, zůstal na zdi rozestavěného augustiniánského kostela, kde je uctíván podnes.


V naší bazilice se nachází obraz Panny Marie, Matky dobré rady, na oltáři v levé chrámové lodi.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama