„OSMÁ MOROVÁ RÁNA“?

9. března 2013 v 10:40 |  AKTUÁLNĚ

Na Egypt a na Izrael se nedávno snesly miliony kobylek. Kam se kobylky dostanou, tam ohlodají celé velké oblasti, ze zeleně ušetří pouze datlové palmy a olivovníky, pročež dokážou zničit celé sklizně. Současný scénář nám připomíná dávné biblické události. Za Mojžíše a během exodu Izraelitů byly kobylky v Egyptě onou "osmou morovou ranou".
Domovem kobylek je Súdán. Když tam díky velkému nárůstu jejich počtu dojde k přemnožení, vytváří obrovské roje, které jsou pak větrem zanášeny do Egypta a dalších zemí Středního východu, a zanechávají po sobě miliónové škody.
Obrovské roje miliónů sarančat teď napadly nejprve Egypt a zatemnily oblohu nad Káhirou. Dalšími byli obyvatelé Saudské Arábie, kteří museli být rovněž varováni před nájezdem 800 miliónů kobylek. Dříve lidé bubnovali na hrnce nebo pálili pneumatiky, aby hmyz zastrašili hlukem a kouřem, nicméně tato metoda se ukázala málo účinnou. V ohrožených regionech jsou nyní připravena letadla pro okamžitý zásah a hubení hmyzu pesticidy.
Kobylky dosud pohrdaly pouze datlovými palmami a olivovníky, což je nejspíš tím hlavním důvodem, že právě datlovníky a olivovníky ve Svaté zemi přežily po tisíce let. Izraelští odborníci řekli, že každý hmyzí jedinec sežere za den tolik zeleně, kolik sám váží, což sice není mnoho, jsou to pouhé 2 g, ale když dojde ke vpádu milionů kobylek, zůstanou za nimi holé celé regiony. Podle údajů výboru pro výživu a zemědělství při Organizaci spojených národů bylo v roce 2004 v Egyptě takto ohlodáno 38 procent sklizně.
V Saudské Arábii, kde jsou kobylky považovány za velkou gurmánskou pochoutku, byli obyvatelé varováni, aby je (kvůli postřikům pesticidy) nyní nejedli. Největší bazar s kobylkami v Saúdské Arábii je v Buraydah, kde se navzdory varování ministerstva zemědělství prodávají živé kobylky v pytlích po pěti kilo za 80 Eur…

Co říká Bible o deseti egyptských ranách?
  • Krev- veškerá voda v Egyptě se proměnila v krev. (Ex 7,14-24)
  • Žáby - přemnožení žab. (Ex 7,25-8,11)
  • Komáři (v Ekumenickém a Českém studijním překladu komáři, v Kralickém překladu štěnice) - přemnožení zmíněného obtížného hmyzu. (Ex 8,12-15)
  • Mouchy - přemnožení much. (Ex 8,16-28)
  • Mor - postižení stád Egypťanů dobytčím morem. (Ex 9,1-7)
  • Vředy - postižení Egypťanů a jejich stád vyrážkou. (Ex 9,8-12)
  • Krupobití - poničení úrody a pobití dobytka a lidí, kteří se neukryli, krupobitím. (Ex 9,13-35 )
  • Kobylky - přemnožení kobylek a poničení zbytku vegetace. (Ex 10,21-20)
  • Tma - neproniknutelná tma trvající tři dny, omezená však pouze na Egypťany. (Ex 10,21-29)
  • Pobití prvorozených - zabití prvorozeného (resp. nejstaršího) potomka v každé rodině a prvorozených dobytčat v jedné noci. (Ex 11,1-12,36)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama