LAETARE

9. března 2013 v 18:36 |  ZAMYŠLENÍ NAD...


Laetare je název 4. neděle postní. Označení Laetare je odvozeno od mešní antifony

LAETARE IERUSALEM - RADUJ SE, JERUZALÉME

"Laetare Ierusalem: et conventum facite omnes qui diligitis eam: gaudete cum laetitia qui in tristitia fuistis: ut exsultetis, et satiemini ab uberibus consolationis vestrae.

Radujte se s dcerou jeruzalémskou a jásejte nad ní všichni, kdo ji milujete! Veselte se s ní, veselte, všichni, kdo jste nad ní truchlívali. Budete sát do sytosti potěšení z jejích prsů,budete s rozkoší pít plnými doušky z prsů její slávy." (Iz 66/10)

Protože se jedná o první neděli za polovinou postní doby, jsou liturgické texty prolnuty probíhající postní doby. Otlář se na rozdíl od ostatních nedělí postních zdobí květy a postníliturgická barva fialová může být nahrazena růžovou.
První zmínka o růžové liturgické barvě pochází ze 16. stol. Pravděpodobně souvisí s papežským obyčejem světit v tento den zlatou růži. Souvislosti možno hledat u lidového zvyku už v 10. stol. v Římě, kdy se oslavovalo vítězství jara nad zimou. Tradice svěcení zlaté růže je stále živá. Papež jí obdarovával zpočátku své úředníky, později i významné osobnosti mimo Řím.


Zdroj: wikipedie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama